Зміни до Виборчого кодексу України

Матеріал з ВікіПравотворчість
Версія від 20:06, 12 липня 2025, створена Юлій Зоря (обговорення | внесок) (Вступ)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)


Вступ

Цей проект закону розроблено на основі пропозицій з документа "Практична реалізація проведення виборів в Україні під час війни". Він спрямований на адаптацію виборчого процесу до умов війни, з урахуванням чинної редакції Виборчого кодексу України (станом на липень 2024 року) та Конституції України.

Важливе зауваження щодо таємності голосування: Пропозиція про скасування таємності голосування (зробити його відкритим) суперечить статті 71 Конституції України, яка встановлює, що вибори відбуваються "шляхом таємного голосування". Для реалізації такої зміни необхідні конституційні правки (зміни до Конституції). У цьому проекті ця пропозиція не включена безпосередньо; натомість пропонується посилити прозорість без порушення таємності (наприклад, через перевірку результатів після голосування). Якщо скасування таємності є пріоритетом, спочатку потрібно ініціювати зміни до статті 71 Конституції.

Проект оформлено у стандартній формі українського законодавства. Ви можете редагувати його спільно на цій вікі-сторінці.

Текст проекту закону

Назва закону

Проект Закону України "Про внесення змін до Виборчого кодексу України щодо адаптації виборчого процесу до умов воєнного стану".

Преамбула

Верховна Рада України постановляє:

Внести до Виборчого кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2020 р., № 31, ст. 226) такі зміни:

Стаття 1. Зміни до Виборчого кодексу України

1. Доповнити Кодекс новою статтею 19-1 такого змісту:

"Стаття 19-1. Дистанційне голосування під час воєнного стану

1. Під час дії воєнного стану голосування може проводитися дистанційно через електронні платформи з використанням електронного цифрового підпису або BankID.

2. Дистанційне голосування триває протягом двох тижнів до дня виборів. Результати фіксуються в реальному часі.

3. Для виборців, які не мають доступу до електронних засобів, передбачено голосування поштою з підтвердженням отримання бюлетеня.

4. Центральна виборча комісія (ЦВК) забезпечує технічну реалізацію та захист даних."

2. Статтю 229 викласти в такій редакції:

"Стаття 229. Формування виборчих списків

Виборчі списки формуються без обов'язкових гендерних квот. Партії забезпечують рівність представництва за власним розсудом."

(Примітка: Скасування гендерних квот (раніше 40% для кожної статі) для спрощення процедур під час війни.)

3. Статтю 225 викласти в такій редакції:

"Стаття 225. Реєстрація кандидатів і партій

1. Для реєстрації кандидатів і партій замість грошової застави вимагається збір не менше 25 000 електронних підписів через платформи з використанням електронного підпису або BankID.

2. Підписи перевіряються ЦВК протягом 5 днів."

(Примітка: Скасування грошових застав для усунення фінансових бар'єрів.)

4. Частину першу статті 98 викласти в такій редакції:

"1. Розподіл мандатів здійснюється між списками кандидатів у депутати тих суб'єктів виборчого процесу, які набрали один відсоток і більше голосів виборців у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі."

(Примітка: Зниження прохідного бар'єру з 5% до 1% для забезпечення доступу менших партій.)

5. Доповнити Кодекс новою статтею 29-1 такого змісту:

"Стаття 29-1. Публікація та перевірка реєстру виборців

1. Реєстр виборців публікується на сайті ЦВК за 3 місяці до виборів у відкритому доступі (з ПІБ, датою народження, адресою реєстрації та унікальним номером виборця).

2. Виборці підтверджують участь онлайн через BankID або поштою. Непідтвердження вважається відмовою від голосування.

3. Після голосування виборці можуть перевірити свій голос та результати в реєстрі, зберігаючи таємницю волевиявлення."

6. Доповнити статтю 91 новою частиною:

"Спостерігачі (партійні, громадські, міжнародні) мають право завантажувати результати голосування для контролю, без порушення таємності."

Стаття 2. Прикінцеві та перехідні положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і діє до скасування воєнного стану.

2. Кабінету Міністрів України протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

3. Центральній виборчій комісії забезпечити технічну реалізацію дистанційного голосування.

Голова Верховної Ради України

(Дата)

Пояснювальна записка

Метою цього проекту є адаптація виборчого процесу до умов війни, забезпечення доступності голосування для всіх громадян (включаючи емігрантів та переселенців), підвищення прозорості та легітимності. Зміни враховують пропозиції з документа "Практична реалізація проведення виборів в Україні під час війни", але з урахуванням конституційних обмежень (зокрема, статті 71 Конституції щодо таємності голосування).

Орієнтовний вплив: Зниження бар'єрів для участі, але потребує інвестицій у IT-інфраструктуру (близько 100 млн грн).

Обговорення та пропозиції

Запрошуємо до редагування! Якщо є зауваження щодо конституційності чи інших аспектів, додавайте коментарі нижче.