Впровадження відкритого голосування: відмінності між версіями

Матеріал з ВікіПравотворчість
Рядок 5: Рядок 5:
== Автор пропозиції, дата внесення ==
== Автор пропозиції, дата внесення ==


Юлій Зоря, 22.02.2025 р.
[[Юлій Зоря]], 22.02.2025 р.
 
== Обґрунтування та опис ==
== Обґрунтування та опис ==
=== Проблема, на вирішення якої спрямована пропозиція викладена у статті: [[Вибори в Україні за два місяці? Технічно це можливо, і коштуватиме копійки!]] ===
=== Проблема, на вирішення якої спрямована пропозиція викладена у статті: [[Вибори в Україні за два місяці? Технічно це можливо, і коштуватиме копійки!]] ===

Версія за 10:31, 24 лютого 2025

ПРОЕКТ ЗАКОНУ УКРАЇНИ

"Про внесення змін до Конституції України та деяких законодавчих актів України щодо впровадження відкритого голосування"

Автор пропозиції, дата внесення

Юлій Зоря, 22.02.2025 р.

Обґрунтування та опис

Проблема, на вирішення якої спрямована пропозиція викладена у статті: Вибори в Україні за два місяці? Технічно це можливо, і коштуватиме копійки!

Пропозиція є вступною (сирою/чорнеткою), розробленою спільно з ШІ Grok 3 та потребує значного доопрацювання, як по суті так і по формі, зокрема опрацювання шляхів імплементації з врахуванням складності механізмів конституційних змін

I. Загальна частина

1. Мета та мотивація

З урахуванням викликів, які стоять перед Україною, зокрема в умовах воєнного стану, викликаних російською агресією, а також з метою забезпечення прозорості, доступності, економічної ефективності та цілісності виборчого процесу, Верховна Рада України ухвалює цей Закон.

Таємність голосування, закріплена в Конституції України та законодавстві, історично не убезпечила Україну від спроб узурпації влади під час виборів. Приклади фальсифікацій та підкупу виборців, зокрема під час президентських і парламентських виборів в Україні (2004, 2010, 2014 роки), а також ситуації в Білорусі (2020 рік), демонструють, що таємність може використовуватися для маніпуляцій, підкупу та інших форм порушення демократії. Прозоре (відкрите) голосування забезпечить суспільний контроль, усуне можливість фальсифікацій та підвищить довіру до виборчого процесу, особливо в умовах воєнного стану, коли традиційні вибори є неможливими або небезпечними.

Цей Закон впроваджує виключно відкрите електронне голосування, інтегроване з існуючими державними системами (BankID, "Дія"), забезпечує компенсацію за утримання від голосування, посилює кримінальну відповідальність за порушення виборчого законодавства та адаптує виборчий процес до особливих умов, зокрема воєнного стану.

2. Сфера дії

Цей Закон застосовується до всіх виборів в Україні (Президента, народних депутатів, місцевих виборів) та референдумів, як у мирний, так і у воєнний час, з урахуванням особливостей, передбачених для воєнного стану.


II. Зміни до Конституції України

Стаття 1. Зміни до статті 71 Конституції України

Статтю 71 Конституції України викласти в такій редакції:

"Вибори до органів державної влади та місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом відкритого голосування."

Стаття 2. Зміни до статті 76 Конституції України

Статтю 76 Конституції України викласти в такій редакції:

"Вибори народних депутатів України проводяться на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом відкритого голосування."

Стаття 3. Зміни до статті 103 Конституції України

Статтю 103 Конституції України викласти в такій редакції:

"Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом відкритого голосування."

Стаття 4. Зміни до статті 69 Конституції України

Статтю 69 Конституції України викласти в такій редакції:

"Республіканський референдум провадиться на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом відкритого голосування."


III. Зміни до законодавчих актів України

1. Зміни до Закону України "Про вибори Президента України" та Закону України "Про вибори народних депутатів України"

Стаття 5. Введення виключно відкритого електронного голосування

  1. Голосування на виборах в Україні контролюється виключно в електронній формі через офіційну платформу, інтегровану з державними системами ідентифікації (BankID, "Дія") та забезпечену Центральною виборчою комісією (ЦВК), але може проводитися через такі методи:
    • Пряме використання електронної платформи через інтернет;
    • Дистанційне голосування в ЦНАПах, школах та інших державних установах, обладнаних терміналами, які підключені до електронної платформи;
    • Надсилання письмових бюлетенів (у паперовій формі) на адресу визначених державних органів (наприклад, ЦВК або її регіональних представництв), які скануються та вносяться до електронної платформи для обробки та оприлюднення.
  2. Електронне голосування є відкритим і прозорим: дані про голоси кожного виборця (без персональних даних, окрім унікального ідентифікатора) публікуються на офіційному сайті ЦВК одразу після завершення голосування.
  3. Для забезпечення безпеки та цілісності даних використовуються дубльовані сервери, розташовані в різних регіонах України та за її межами, а також кібербезпекові протоколи, затверджені Мінцифрою та Службою безпеки України.
  4. У воєнний час виключно відкрите електронне голосування є обов’язковим, але допускається встановлення тимчасових виборчих пунктів (терміналів) у ЦНАПах, школах та інших безпечних місцях для громадян, які не мають доступу до інтернету, а також організація відправлення письмових бюлетенів через визначені державні органи.

Стаття 6. Порядок ідентифікації та голосування

  1. Голосування здійснюється через авторизацію за допомогою BankID або інших державних систем ідентифікації, інтегрованих із "Дія", незалежно від методу голосування (електронна платформа, термінали, письмові бюлетені).
  2. Кожен виборець має право обрати кандидата, партію або утриматися від голосування через відповідний інтерфейс (електронний або паперовий, який потім обробляється електронно).
  3. Результати голосування обробляються автоматично через електронну платформу та оприлюднюються протягом 1 години після завершення голосування.

Стаття 7. Компенсація за утримання від голосування

  1. Встановити, що громадяни, які свідомо відмовляються від участі у голосуванні (утримуються), отримують одноразову компенсацію в розмірі 1 500 гривень, яка виплачується через систему "Дія" протягом 10 робочих днів після завершення виборів.
  2. Компенсація не виплачується, якщо виборець має судимість за порушення виборчого законодавства або якщо його дії пов’язані з підкупом чи іншими незаконними діями.
  3. Мета компенсації — зробити скупку голосів економічно невигідною та стимулювати громадян до свідомого вибору або утримання від голосування на основі власних переконань.

Стаття 8. Особливості воєнного стану

  1. У період дії воєнного стану ЦВК має право тимчасово призупинити традиційні паперові вибори та забезпечити проведення виключно відкритого голосування через електронну платформу, термінали в ЦНАПах та інших державних установах, а також через відправлення письмових бюлетенів на адресу визначених державних органів.
  2. Для громадян, які не мають доступу до інтернету, встановлюються тимчасові виборчі пункти (термінали) у безпечних місцях, визначених місцевою владою за погодженням із Збройними силами України та Державною службою з надзвичайних ситуацій.
  3. У воєнний час допускається скорочення строків підготовки до виборів до 2 місяців (замість стандартних 90 днів), якщо це необхідно для забезпечення демократичного процесу.

2. Зміни до Кримінального кодексу України

Стаття 9. Посилення відповідальності за підкуп виборців

  1. Статтю 160 Кримінального кодексу України (Підкуп виборця, учасника референдуму) викласти в такій редакції:
    • "Підкуп виборця, учасника референдуму, вчинений шляхом надання або обіцянки надання матеріальних чи нематеріальних благ, карається штрафом від двох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з конфіскацією майна."
    • "Ті самі дії, вчинені в період воєнного стану, караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з повною конфіскацією майна та забороною обіймати державні посади на строк до десяти років."
  2. Доповнити Кримінальний кодекс України новою частиною статті 160:
    • "Спроби маніпуляції виключно відкритим електронним голосуванням, зокрема шляхом хакерських атак, підробки даних чи інших незаконних дій, караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна."

Стаття 10. Конфіскація незаконно отриманих коштів

  1. У разі виявлення фактів підкупу виборців або скупки голосів усі незаконно отримані кошти та майно підлягають конфіскації на користь держави.
  2. Особи, які сприяли підкупу (наприклад, посередники), несуть спільну відповідальність із організаторами.

IV. Перехідні положення

  1. Центральна виборча комісія разом із Мінцифрою та Службою безпеки України протягом 1 місяця з дня набрання чинності цим Законом має розробити та впровадити платформу для виключно відкритого електронного голосування, яка забезпечить контроль через електронну систему для всіх методів голосування (електронна платформа, термінали, письмові бюлетені).
  2. Протягом 2 місяців з дня набрання чинності Закону проводяться пілотні вибори (референдуми або місцеві вибори) для тестування системи.
  3. У воєнний час ЦВК має право негайно запустити виключно відкрите електронне голосування без пілотного етапу, якщо це необхідно для забезпечення демократичного процесу.
  4. Зміни до Конституції України, передбачені цим Законом, набирають чинності після їх затвердження Верховною Радою України не менш як 300 голосами та висновку Конституційного Суду України.

V. Прикінцеві положення

  1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім положень щодо змін до Конституції України, які вступають у силу після їх затвердження відповідно до статті 155 Конституції України.
  2. У разі виникнення суперечностей між цим Законом та іншими нормативними актами, положення цього Закону мають пріоритет.

VI. Додатки

  1. Технічні вимоги до платформи виключно відкритого електронного голосування (затверджуються ЦВК та Мінцифрою), включаючи інтеграцію з терміналами в ЦНАПах, державних установах та обробку письмових бюлетенів.
  2. Порядок виплати компенсації за утримання від голосування (затверджується Кабінетом Міністрів України).
  3. Порядок організації дистанційного голосування в ЦНАПах та інших державних установах, а також відправлення та обробки письмових бюлетенів (затверджується ЦВК).

Пояснювальна записка

Цей Закон спрямований на забезпечення прозорості, доступності та ефективності виборчого процесу в Україні, зокрема в умовах воєнного стану. Він базується на використанні сучасних технологій (BankID, "Дія") для впровадження виключно відкритого електронного голосування, яке контролюється через електронну платформу, але дозволяє гнучкість у методах голосування: через пряму електронну платформу, термінали в ЦНАПах та державних установах, а також через відправлення письмових бюлетенів. Це усуває можливість фальсифікацій, знижує витрати на вибори та адаптує процес до викликів війни. Зміни до Конституції усувають вимогу таємності голосування, встановлюючи обов’язкове відкрите голосування як єдиний формат без будь-яких винятків.